I deváťáci se poklonili obětem nacismu

I deváťáci se poklonili obětem nacismu

Ve středu 8. května jsme oslavili 79. výročí osvobození naší vlasti od nacistické diktatury. Je potřeba si každoročně připomínat hrůzy druhé světové války. Žáci devátých ročníků se s touto problematikou setkávají ve škole téměř ve všech předmětech, nejvíce však v hodinách dějepisu a literární výchovy. A protože teoretické hodiny je nutné oživit vlastním zážitkem, vyrazili jsme v úterý 7.května v rámci oslav státního svátku Dne vítězství na exkurzi do Památníku Lidice a do Pevnosti Terezín.

Samozřejmostí bylo ve škole i zhlédnutí filmu Lidice, aby si děti dokázaly při výkladu paní průvodkyně vybavit všechny souvislosti lidické tragédie. Počasí nám tento den zrovna nepřálo, celý den nepřestalo pršet, v Lidicích jsme strávili asi nejdeštivější den letošního jara. Vůbec to ale nevadilo, protože zanícené povídání paní průvodkyně nás i přes nepřízeň počasí vtáhlo do strašných osudů lidických obyvatel, deváťáci při líčení všech tragédií ani nedutali.

V Terezíně jsme si prohlédli Malou pevnost, kde byli lidé za druhé světové války vězněni, děti si vyzkoušely na vlastní kůži být zavřeni v celách, které se stavěly jako samotky, ale protože vězňů bylo mnoho, bylo v takové cele až dvanáct lidí.

Poslední částí naší exkurze měl být cestou zpátky výstup na horu Říp, kterou by měl každý správný Čech navštívit. Vzhledem k deštivému počasí jsme výšlap do míst, jež dle praotce Čecha oplývají mlékem a strdím, nakonec zavrhli, hoře jsme z dálnice zamávali a jelo se pomalu k domovu. Čekala nás už jen na přání deváťáků poslední půlhodinová zastávka – „mekáč,“ který prostě nemůže na cestách v žádném případě chybět! A tak jsme se všichni občerstvili a mohli jsme pokračovat zpátky do Sezimova Ústí.

Exkurze se vydařila, určitě se v dalších letech do těchto míst s dalšími ročníky vrátíme.

 

Škola

ZÁKLADNÍ ŠKOLA SEZIMOVO ÚSTÍ, ŠKOLNÍ NÁMĚSTÍ 628, OKRES TÁBOR
Školní náměstí 628, 391 02 Sezimovo Ústí

IČO: 00582620
Bankovní spojení: 0704047309/0800
Datová schránka: 6nwmsbs

Tel.: 381 275 188
e-mail: info@zs2su.cz

Poslední příspěvky