Školní výlet aneb cesta do pravěku

Přestože jsme už na konci páté třídy, vydali jsme se v pondělí 27. června na svůj první školní výlet.

Naše cesta vedla do Týna nad Vltavou na vrch Semenec, kde se nachází přírodovědné muzeum. V něm nás čekal tříhodinový program Lovci a sběrači. Na dopoledne se naše třída proměnila v pravěkou tlupu, která si musela v průběhu čtyř ročních období obstarat obživu. Ženy a slabší členové tlupy sbírali plody a byliny, silnější muži lovili zvěř. Nebyl to úkol úplně jednoduchý. Bylo zapotřebí plánovat, sledovat množství zvěře v okolních lesích a myslet na vývoj přírody v příštích letech.

Potom jsme se přesunuli do pravěké osady, kde jsme si vyzkoušeli každodenní činnosti pravěkých lidí – rozdělávání ohně křesáním, poznávání rostlin, ptačích vajíček a zvířecích stop, výrobu šípů, chůzi naboso, výrobu náhrdelníku pomocí pravěkých nástrojů.

Protože na žádném výletě nesmí chybět nákup suvenýrů, využili jsme za tímto účelem místní obchůdek.

Po práci má následovat čas odpočinku. Nechyběl ani na našem výletě. Odpočívali jsme na palubě výletní lodi, která nás dovezla z Týna nad Vltavou k soutoku Vltavy a Lužnice a zpět. V Týně jsme si ještě na chviličku smočili nohy ve Vltavě a potom už hurá domů.

I přes úmorné vedro se nám výlet líbil. Hráli jsme si, ale zároveň jsme se učili a užili si legraci, radost a pohodu v dobré partě naší třídy.

třídní učitelka Radka Panská